Paradise Panther Junior High Sports

Junior High Track

PJH Closes Season at Boyd

seventh grade girls win relay race

On April 6, the Junior High track teams finished the 2018 season at the District Meet at Boyd, and the seventh grade girls won the meet. Be sure and check out photos of your favorite Panthers on our photo gallery page. Here is a summary of how our students finished:

7th Grade Girls

District Champions

Long Jump
Libraty King - 1st - 12’ 10.75’
Kynlee Holt - 3rd - 12’ 7.5”

Triple Jump
Kynlee Holt - 1st - 27’ 10.5”
Libraty King - 4th - 26’ 6.5”

High Jump
Elizabeth Eisen - 3rd (tie) - 3’8”

Shot Put
Brandy Duncan - 6th - 26’ 1.5”

Discus
Brandy Duncan - 2nd - 61’ 10.5”
Emma Nelson - 3rd - 61’ 2”

2400 Meter Run
Jennifer Chavez-Romo - 1st - 10:17.91

4 x 100 Relay - 2nd - 60.27
(Dalila Gonzalez, Elizabeth Eisen, Nevaeh Davis, Kynlee Holt)

800 Meter Run
Zadie Holland - 2nd 2:55.38
Elizabeth Eisen - 4th - 2:58.67
Marenda Pollard - 5th - 2:58.83

100 Meter Hurdles
Kynlee Holt - 3rd - 19.70
Georgia Black - 5th - 20.32

100 Meter Run
Libraty King - 2nd - 14.22
Brandy Duncan - 4th - 14.95

4 x 200 Relay - 3rd - 2:12.83
(Brandy Duncan, Libraty King, Nevaeh Davis, Marenda Pollard)

400 Meter Run
Jennifer Chavez-Romo - 2nd - 1:15.40
Zadie Holland - 6th - 1:17.56

300 Meter Hurdles
Kynlee Holt - 4th - 63.07

200 Meter Run
Libraty King - 1st - 30.67
Nevaeh Davis - 4th - 33.33
Brandy Duncan - 5th - 34.00

1600 Meter Run
Elizabeth Eisen - 1st - 6:29
Georgia Black - 2nd - 6:38

4 x 400 Relay - 2nd - 5:11.70
(Marenda Pollard, Dalila Gonzalez, Zadie Holland, Jennifer Chavez-Romo)
 

8th Grade Girls

Fourth Place Team

Triple Jump
Kayden Loggins - 5th - 25’1”

Discus
Sydnee Salsman - 1st - 78’7”

Shot Put
Sydnee Salsman - 1st - 30’ 10.5”

4 x 100 Relay - 2nd - 57.50
(Kendyl Adams, Callie Davis, Kayden Loggins, Lauren Moon)

800 Meter Run
Ashton Hughes - 5th - 3:04.42

100 Meter Hurdles
Kendyl Adams - 4th - 21.92
Kayden Loggins - 5th - 23.01

100m
Callie Davis - 3rd - 14.09
Lauren Moon - 5th - 14.85

4 x 200 Relay - 4th - 2:12.15

300 Meter Hurdles
Kendyl Adams - 3rd - 60.25
Kayden Loggins - 4th - 62.81

200 Meter Run
Callie Davis - 1st - 29.71

7th Grade Boys

Third place team-131 points

200 Meter Run
Will Crawford – 30.57 – 6th place

400 Meter Run
Parker Hardcastle – 70.48 – 3rd place

800 Meter Run
Trey Maldonado – 2:49.66 – 3rd place

1600 Meter Run
Carlos Perez – 5:55.27 – 1st place

2400 Meter Run
Carlos Perez – 9:15 – 1st place
Hugo Heurta – 10:31 – 4th place

110 Meter Hurdles
Cazen Woolsey – 21.92 – 5th place
Bryson Gibson – 21.92 – 5th place

4 x 100 Relay
Hunter Sutton, Micah Winters, Jordan Piper, Parker Hardcastle – 55.11 – 2nd place

4 x 200 Relay
Hunter Sutton, Bryson Gibson, Dean Caddell, Micah Winters - 2:00 – 3rd place

4 x 400 Relay
Hunter Sutton, Parker Hardcastle, Carlos Perez, Micah Winters – 4:47.57 – 3rd place

High Jump
Parker Hardcastle – 4’ 6” – 3rd place

Pole Vault
Nathan Pollack – 7’ 2” – 1st place
Dean Caddell – 6’ – 5th place

Long Jump
Nathan Hill – 12’ 5 ¾” – 6th place

Shot Put
Josh Tucker – 34’ 7” – 1st place
Micah Winters – 32’ ½” – 2nd place

Discus
Britton Barnett – 93’ 1” – 1st place
Levi Waggoner – 73’ 9” – 4th place
 

8th Grade Boys

Second place team-158 points

100 Meter Run
Jarrett Morris – 12.37 – 2nd place

200 Meter Run
Casey Nocks – 27.78 – 3rd place

800 Meter Run
Cade Pearson – 2:34.29 – 3rd place

1600 Meter Run
Carter Stainton – 5:41.15 - 2nd place
Cade Pearson – 5:43.00 – 3rd place
Kegan Bennett – 5:58.00 – 6th place

2400 Meter Run
Carter Stainton – 8:49.33 – 2nd place

110 Meter Hurdles
Aaron Gasaway – 18.34 – 1st place

300 Meter Hurdles
Brady Barnett – 46.92 – 1st place

4 x 100 Meter Relay
Aaron Gasaway, Brady Barnett, Casey Nocks, Jarrett Morris – 50.33 – 3rd place

4 x 200 Meter Relay
Jarrett Morris, Cade Brackeen, Carter Stainton, Kyler Kelsey – 1:47.11 - 4th place

4 x 400 Meter Relay
Kyler Kelsey, Brady Barnett, Cade Brackeen, Aaron Gasaway – 4:15.36 – 3rd place

High Jump
Brady Barnett – 5’ 0” – 4th place

Pole Vault
Cade Brackeen – 8’ – 1st place

Long Jump
Aaron Gasaway – 16’ 8 ½” – 1st place
Jarrett Morris – 14’ 8 ¼” – 6th place

Triple Jump
Brady Barnett – 37’ 4 ½” – 1st place
Kyler Kelsey – 34’ 8” – 2nd place
Cade Brackeen – 32’ 5” – 6th place

Shot Put
Dustin Meadows – 44’ 2” – 1st place
Kyler Kelsey – 37’ 6” – 5th place

Discus
Dalton Penny – 96’ 1 ½ - 4th place
Jacob Lowery – 88’ – 5th place

PJH Visits Jacksboro

On March 26, Paradise Junior High competed at the Middle School Invitational Meet at Jacksboro. Here is a summary of how our students finished:

7th Grade Girls

7th Grade Girls Discus
Emma Nelson - 2nd
Ashley Novell - 5th
Brandy Duncan - Participant

7th Grade Girls Shot Put
Emma Nelson - 8th
Brandy Duncan - Participant
Naveah Davis - Participant

7th Grade Girls High Jump
Elizabeth Eisen - Participant

7th Grade Girls Long Jump
Aubree Godwin - 2nd
Kynlee Holt - 3rd
Libraty Long - Participant

7th Grade Girls Triple Jump
Kynlee Holt - 2nd
Libraty King - Participant
Aubree Godwin - Participant

7th Grade Girls 2400 Meter Run
Aubree Godwin - 2nd
Jennifer Chavez-Romo - 3rd
Emma Dowling - Participant

7th Grade Girls 4x100 Meter Relay
Dalila Gonzalez, Elizabeth Eisen, Nevaeh Davis, Kynlee Holt - 4th

7th Grade Girls 100 Meter Hurdles
Kynlee Holt - 2nd
Georgia Black - 6th
Chloe Harrington - 14th

7th Grade Girls 100 Meter Run
Naveah Davis - 8th
Brandy Duncan - 17th
Ashley Norvell - 20th

7th Grade Girls 800 Meter Run
Zadie Holland - 3rd
Charlotte Pollard - 7th
Elizabeth Eisen - 8th

7th Grade Girls 200 Meter Run
Chloe Harrington - Participant

7th Grade Girls 1600 Meter Run
Aubree Godwin - Participant
Elizabeth Eisen - Participant
Georgia Black - Participant

 

8th Grade Girls

8th Grade Girls Discus
Lauren Moon - 4th
Sydnee Salsman - Participant
Karen Escalera - Participant

8th Grade Girls Shot Put
Sydnee Salsman - 7th
Karen Escalera - 8th

8th Grade Girls High Jump
Kayden Loggins - Participant

8th Grade Girls Long Jump
Callie Davis - Participant
Kendyl Adams - Participant

8th Grade Girls Triple Jump
Callie Davis - 6th
Kayden Loggins - Participant

8th Grade Girls 4x100 Meter Relay
Kendyl Adams, Callie Davis, Lauren Moon, Brenlee Gentry - 4th

8th Grade Girls 800 Meter Run
Ashton Hughes - 6th

8th Grade Girls 100 Meter Hurdles
Kendyl Adams - 2nd

8th Grade Girls 100 Meter Run
Lauren Moon - 12th

7th Grade Boys

7th Grade Boys Discus
Britton Barnett - 4th
Mason Pettifield - Participant
Levi Waggoner - Participant

7th Grade Boys High Jump
Jayden Smith - 5th
Parker Hardcastle - 6th
Cameron Shipp - Participant
Nathan Hill - Participant

7th Grade Boys Long Jump
Jordan Piper - Participant
Hunter Sutton - Participant

7th Grade Boys Triple Jump
Hunter Sutton - Participant
Parker Hardcastle - Participant
Will Crawford - Participant

7th Grade Boys Shot Put
Josh Tucker - 1st
Micah Winters - 5th
Blaine Worley - Participant

7th Grade Boys Pole Vault
Nathan Pollack - 1st
Dean Caddell - 3rd
Carlos Perez - Participant

7th Grade Boys 2400 Meter Run
Hugo Huerta - 4th

7th Grade Boys 4x100 Meter Relay
Hunter Sutton, Micah Winters, Jordan Piper, Creece Deering - 2nd

7th Grade Boys 800 Meter Run
Carlos Perez - 2nd
Trey Maldonado - 4th
Mason Cross - Participant

7th Grade Boys 110 Meter Hurdles
Bryson Gibson - 7th
Jayden Smith - 8th
Cameron Shipp - 12th

7th Grade Boys 100 Meter Run
Nathan Hill - 10th
Blain Warner - 16th
Keegan Plunkett - 19th

 

8th Grade Boys

8th Grade Boys Shot Put
Jonathan Horner - Participant
Ethan Sternadel - Participant
Dustin Meadows - Participant

8th Grade Boys Discus
Jacob Lowery - 1st
Jonathan Horner - Participant
Dustin Meadows - Participant

8th Grade Boys High Jump
Brady Barnett - 2nd

8th Grade Boys Long Jump
Jarrett Morris - 2nd
Aaron Gasaway - Participant
Casey Nocks - Participant

8th Grade Boys Triple Jump
Brady Barnett - 2nd
Kyler Kelsey - 3rd
Cade Brackeen - Participant

8th Grade Boys Pole Vault
Luis Perez - 5th
Bradley LeGrand - 6th

8th Grade Boys 2400 Meter Run
Carter Stainton - 3rd
Kegan Bennet - 6th

8th Grade Boys 4x100 Meter Relay
Aaron Gasaway, Brady Barnett, Casey Nocks, Jarrett Morris - 2nd

8th Grade Boys 800 Meter Run
Cade Pearson - 2nd
Luis Perez - Participant

8th Grade Boys 110 Meter Hurdles
Dalton Penny - 7th

8th Grade Boys 100 Meter Run
Jarrett Morris - 2nd
Bradley LeGrand - 14th

8th Grade Boys 300 Meter Hurdles
Brady Barnett - 2nd

8th Grade Boys 200 Meter Run
Casey Nocks - 10th

Compete Meet Results (pdf)

PJH Competes at Brock

On March 20, the Junior High Track teams traveled to Brock. Paradise did a great job of competing and representing Paradise against some stiff competition. The 7th grade boys finished in fourth place with 71 points, the eighth grade boys were second with 143 points. Here are the boys results:

7th Grade Boys

800
Trey Maldonado - 4th place - 2:51

1600
Carlos Perez - 2nd place - 5:53

2400
Carlos Perez - 2nd place - 8:57

110 H
Jayden Smith - 6th - 57.09

300 H
Jayden Smith - 6th - 57.09

4 X 100
Piper, Deering, Winters, Sutton - 3rd place - 54.18

4 x 200
Gibson, Caddell, Sutton, Winters - 5th place - 2:00.96

4 x 400
Hardcastle, Deering, Sutton, Winters - 3rd place - 4:31.18

Shot put
Micah Winters - 2nd - 33' 5 1/2"
Creece Deering - 5th - 29' 3 1/2"

Discus
Levi Waggoner - 4th - 77' 1"

High Jump
Parker Hardcastle - 3rd place - 4' 8"

Pole Vault
Dean Caddell - 6th - 6'

 

8th Grade Boys

100
Jarrett Morris - 1st - 11.74

200
Jarrett Morris - 4th - 25.31

800
Cade Pearson - 1st - 2:29.78

1600
Carter Stainton - 1st - 5:34.24
Cade Pearson - 3rd - 5:56
Keegan Bennett - 4th - 5:57.17

2400
Carter Stainton - 1st - 8:44

110 H
Aaron Gasaway - 3rd - 18.15

300
Brady Barnett - 2nd - 45.62

4 x 100
Barnett, Gasaway, Nocks, Morris - 3rd - 49.62

4 x 200
Kelsey, Meadows, Stainton, Brackeen - 2nd - 1:47.72

4 x 400
Barnett, Gasaway, Brackeen, Kelsey - 3rd - 4:09.55

Long Jump
Aaron Gasaway - 3rd - 16' 7"

Triple Jump
Brady Barnett - 2nd - 35' 3"

Shot
Dustin Meadows - 1st - 44' 5 1/2"

Discus
Dustin Meadows - 2nd - 124' 10 1/2"

High Jump
Brady Barnett - 6th - 4' 10"

Girls Meet Results from Boyd

On March 5, PJH competed in the Boyd Junior High track meet. Our 7th grade girls won 1st place overall. Our 8th grade team got 5th place.

7th grade girls results:

100 m
Nevaeh Davis – 3rd – 15.22
Brandy Duncan – 4th – 15.25

200 m
Libraty King – 2nd – 31.03

400 m
Jennifer Chavez –Romo – 2nd – 1:12.28
Dalila Gonzalez – 5th – 1:15.14
Kynlee Holt – 6th – 1:16.86

800 m
Marenda Pollard – 2nd – 2:54.27
Elizabeth Eisen – 4th – 2:57.20

1600 m
Elizabeth Eisen – 1st – 6:39.68
Georgia Black – 2nd – 6:45.72

2400 m
Jennifer Chavez-Romo - 1st – 10:10.38
Emma Dowling – 5th – 12:48.76

300 m Hurdles
Georgia Black – 5th – 1:03.42

4 x 100 m Relay
1st – 59.94

4 x 200 m Relay
5th – 2:10.15

4 x 400 m Relay
1st – 4:52.63

Long Jump
Kynlee Holt – 4th – 11’ 11.5”
Libraty King – 6th – 11’ 0.5”

Triple Jump
Kynlee Holt – 1st – 27’3”
Libraty King – 6th – 24’ 10”

8th grade girls results:

200m
Callie Davis – 1st – 30.44

100 m Hurdles
Kendyl Adams – 6th – 21.12

300 m Hurdles
Kayden Loggins – 6th – 1:03.49

4 x 100 m Relay
3rd – 58.17

4 x 200 m Relay
5th – 2:08.59

Discus
Lauren Moon – 6th – 64’ 0”

Alvord Boys Meet Results

On February 27, PJH competed at Alvord. We have the boys results here:

7th grade - 1st place - 113 points

Discus
L. Waggoner - 1st - 75' 5"
B. Barnett - 2nd - 74' 2"

Shot Put
J. Tucker - 1st - 27' 8"
M. Winters - 2nd - 27' 6"
C. Deering - 6th - 23' 11"

2400
C. Perez - 1st - 9:12.13 (that is amazing)
M. Cross - 4th - 10:33.77
H. Huerta - 6th - 10:57.95

4 X 100
H. Sutton, J. Piper, B. Gibson, C. Deering - 2nd place - 54.56

800
C. Perez - 4th - 2:46.23

110 H
B. Gibson - 5th - 22.71

100
Plunkett - 3rd - 14.50

4 X 200
H. Sutton, M. Winters, B. Gibson, J. Piper - 1st - 1:58.70

400
P. Hardcastle, 5th - 1:11.06
T. Maldonado - 6th - 1:11.74

4 X 400
H. Sutton, M. Winters, C. Deering, C. Perez - 1st - 4:34.20

 

8th grade - 2nd place - 123 points

Discus
D. Meadows - 1st - 138' 2" (that is amazing)
J. Lowery - 3rd - 97' 11"

Shot Put
D. Meadows - 1st - 46' 2"

2400
M. Stainton - 2nd - 8:49.45 (that is amazing)
K. Bennett - 4th - 9:24.42

4 X 100
A. Gasaway, B. Barnett, C. Nocks, J. Morris - 3rd place - 49.97

800
C. Pearson - 4th - 2:42.47

110 H
A. Gasaway - 1st - 18.33

100
J. Morris - 2nd - 12.79

4 X 200
D. Meadows, C. Brackeen, C. Nocks, K. Kelsey - 3rd - 1:51.52

400
K. Bennett - 6th - 1:08.63

300 H
B. Barnett - 1st - 48.12

200
J. Morris - 3rd - 27.40

1600
C. Stainton - 4th - 5:47.10
C. Pearson - 5th 5:56.90

4 x 400
A. Gasaway, K. Kelsey, C. Brackeen, B. Barnett - 2nd - 4:14.56

See Coach Ryle's Letter to Junior High Parents

Coach Ryle has written a helpful letter for parents of boys who are in junior high track. See it here.